Uhrovský hrad a holy vrch

09.08.2022

Uhrovský hrad a Holý vrch

Trasa: Uhrovské Podhradie - Uhrovský hrad - Kňažinové lúky - Holý vrch - Uhrovské Podhradie

Parametre trasy : 5 hodín (bez prehliadky hradu a jaskyne)

Prevýšenie: 527 m

Najatraktívnejšou turistickou trasou je zelená trasa začínajúca v Uhrovskom Podhradí (323 m.n.m. - parkovisko pri lome), ktorá nás zavedie na Uhrovský hrad (591 m.n.m.). Počas výstupu, ktorý potrvá približne 55 minút nás čaká náročnejšie stúpanie v úvodnej a záverečnej časti. Neďaleko od hradu je sa nachádza malá voľne prístupná Hradná jaskyňa.


Naše ďalšie kroky budú smerovať nasledujúcu takmer hodinu a pol po zelenej turistickej značke na Kňažinové lúky. Cestou prechádzame okolo nádherných skalnatých útvarov Veľké Zrubiská. Na Kňažinových lúkach (850 m.n.m.) pri prírodnou prameni načerpáme nové sily a po červenej značke smerujeme na Holý vrch (688 m.n.m.).

Nenáročný úsek cesty Kňažinové lúky - Holý vrch prekonávame za 40 minút a prichádzame na zelesnený vrchol. Aby sme si vychutnali nádherný výhľad na Jankov vŕšok a okolie musíme sa trochu odkloniť od trasy a ísť 10 minút po modrej značke smerom na Vestenice.

Cestu späť absolvujeme po modrej značke so striedavým stúpaním a klesaním a za 1:40 sa vrátime okolo hradu až do Uhrovského Podhradia.