Rokoš

18.11.2020

  • Omastiná
  • GPS: 48°46′38″S 18°23′19″V

Popis atrakcie

Pomerne málo známy vrch Rokoš sa nachádza v južnej časti Strážovských vrchov. I keď sem nohy turistov len zriedkakedy zablúdia, vrch Rokoš je krásnym a unikátnym miestom, ktoré príroda vytvorila a vďaka čomu sa tento vrch radí medzi tzv. Územia európskeho významu.

Príroda v tejto lokalite je neporušená a ponechaná vo svojom prirodzenom a divokom ráze. Ponúka vynikajúcu turistiku v každom ročnom období. Na jar a počas leta sú jeho svahy porastené pestrofarebnou kvetenou, na jeseň sa vrch Rokoš zaobalí do zlatistých tónov a v zime ho zahalí hrubá, mrazivá snehobiela vrstva.

Južná časť sa vyznačuje typicky strmými skalnými útvarmi so sutinami. Z viacerých úsekov sa vám naskytnú nádherné a možno miestami až dramatické výhľady do okolitých dolín, na rozľahlé mestá, okolité pohoria či na takmer celú Hornonitriansku kotlinu, ktorú budete mať ako na dlani.

Pár minút chôdze od hlavného vrcholu, stojí pamätník slávnych rodákov z neďalekej obce Uhrovec - Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Vrch Rokoš je dobre dostupný, vedie sem viacero značených turistických chodníkov z obcí Nitrianske Rudno (cca 5 km), Uhrovské Podhradie (cca 7km), Diviacka Nová Ves, Diviaky nad Nitricou, ako aj červeno značená hrebeňovka z obce Uhrovec.

Na vrch Rokoš sa môžete vybrať aj po stopách náučného chodníka Fraňa Madvu začínajúcom v Nitrianskych Sučanoch (cca 6 km). Z nech však treba po čase odbočiť na modrú turistickú značku. Náučný chodník prechádza cez veľmi pekné a miestami značne exponované úseky istené reťazami. Na trase je aj voľne prístupná jaskyňa Brložná diera.