Silvestrovský výstup na Rokoš 

31.12.2020

Každoročnou tradíciou sa stal Silvestrovský výstup na Rokoš (1010 m.n.m.). Ide o hvezdicový výstup na druhý najvyšší vrchol Nitrických vrchov, geomorfologického podcelku Strážovských vrchov, nachádza sa v ich najjužnejšej časti, na hranici okresov Prievidza a Bánovce nad Bebravou. Je prístupný zo všetkých svetových strán a tým pádom je obľúbeným cieľom turistických výstupov.

Na silvestra turistické kluby organizujú výstup na tento vrch. Turistický klub v Bánovciach nad Bebravou začína tento výstup od nášho penziónu kam prichádzajú turisti z Bánoviec a okolia.

Náš penzión nie len, že môže zabezpečiť občerstvenie pre všetkých čo sa rozhodnú pripojiť k tomuto výstupu ale aj poskýtnúť ubytovanie pre tých z ďaleka, ktorý sa chcú zúčastniť tejto každoročnej akcie.

Vzhľadom na to, že sme tu len krátko, neviem vám povedať akou trasou tam ľudia chodia. Ja som tam pred pár týždňami bol a myslím si, že po trase, ktorá sa ide na silvestra som išiel len čiastočne, na koľko sme išli následovne:

Vyšli sme z penziónu pri studničke v Omastinej - nasledovali žltú turistickú značku na hrebeň až na Rázdelie - križovatku s červenou značkou. Ďalej po červenej značke cez Košútovu skalu až na Rokoš. Trasa ponúka nádherné výhľady na Nitrianske Rudno a okolité kopce. Na Rokoši sme videli pamätník Ľ. Štúra a A. Dubčeka. Potom sme sa vybrali naspäť. Išli sme trasou, ktorou si myslíme že  ľudia chodia na silvestra, no spočiatku sme cestu nevedeli nájsť, no nakoniec sme ju našli testne nad Dúbravami. Samotné Dúbravy bola trasa po skalách, ktorá ponúkala nádherné výhľady. Asi po hodine sme zišli k studničke pri penzióne.

Takže mňa výstup na Rokoš silvestrovskou  trasou ešte len čaká, no dúfam, že tam tento rok budem môct íst s vami všetkými, ktorý sa chystáte ísť. Či už prídete ráno, alebo sa ubytujete u nás v penzióne.