Jankov vŕšok - 533 m n. m.

23.10.2020
  • Uhrovec
  • GPS: 48.7398, 18.3676

Popis atrakcie

Nad obcou Uhrovec sa vypína nevysoký kopec nazývaný Jankov vŕšok. Je súčasťou Strážovských vrchov, a ako to už pre toto pohorie je charakteristické, oplýva prekrásnou prírodnou scenériou. Navyše, toto miesto je aj svedkom histórie protifašistického odboja tohto regiónu.

Na Jankovom vŕšku je na počesť padlých partizánov a vojakov postavená mohyla. Okrem toho sa tu nachádzajú aj pôvodné partizánske bunkre, v ktorých je vystavená expozícia zbraní a dochovaných predmetov po hrdinoch z partizánskej brigády Jána Žižku.

Súčasťou areálu Jankov vŕšok je aj prírodný amfiteáter a tiež neďaleký Hotel Partizán a turistická ubytovňa. Počas zimy je možné v tomto príjemnom prostredí lyžovať či prebádať bohatú spleť turistických chodníkov.

Z Jankovho vŕšku sa otvára krásny panoramatický výhľad do šíreho okolia. Lokalita je aj ideálnym miestom oddychu v prekrásnej prírode, nakoľko sa na juhovýchodných svahoch Jankovho vŕšku rozprestiera rovnomenná národná prírodná rezervácia.

Na Jankov vŕšok vedú značkované turistické chodníky. Najjednoduchší a najkratší prístup je z obce Uhrovce po červenej značke (cca 3 km). O niečo vzdialenejšia trasa je z obce Miezgovce po zelenej značke (cca 5 km). Ak sem prídete autom odporúčame ísť asfaltovou cestou z obce Uhrovce a auto zaparkovať na parkovisku pred pamätníkom.