Bunkre na Jankovom vŕšku

17.04.2021
Bunkre sa nachádzajú priamo pri amfiteátri na Jankovom vŕšku a tak je je možné navštíviť aj s detmi.
Jankov vŕšok leží vo výške 533 m n. m. v katastri obce Uhrovec. Územie je prírodnou rezerváciou s V. stupňom ochrany.
Zaujímavosťou Jankovho vŕšku je Pamätník SNP - mohyla s pylónom a mauzóleom. Pamätník je poctou padlým hrdinom druhej svetovej vojny. Bol vybudovaný v rokoch 1946-1951. Každoročne sa tu konajú oslavy SNP.
Druhou zaujímavosťou súvisiacou so SNP sú partizánske bunkre, nachádzajúce sa kúsok nižšie pod Pamätníkom. Počas druhej svetovej vojny tu pôsobila partizánska brigáda Jána Žižku pod vedením plk. Teodora Polu. V jednom z bunkrov dňa 13. 12. 1944 hitlerovské vojská upálili siedmich zranených partizánov.
Vŕšok poskytuje krásny výhľad na okolie Uhrovskej doliny a okolité, či vzdialenejšie vrchy, napríklad Strážovské a Inovec.
Prístup k Pamätníku a bunkrom na Jankovom vŕšku vedie po značkovaných chodníkoch a asfaltovej komunikácii:
- Po červenej značke z Uhrovca - je to najjednoduchší a najkratší prístup
- Po zelenej značke z Miezgoviec - je to vzdialenejšia trasa
- Po asfaltovej ceste z Uhrovca - je to cca 1 h. trvajúce serpentínové stúpanie, vhodné aj pre rodiny s deťmi a kočiarom
Po ceste je možné sa autom za cca 8-10 min. dostať z Uhrovca až na parkovisko pred Pamätník. Cestu lemujú viaceré sochy a iné diela architektúry. Cestu autom pre zlý stav komunikácie zo strany od Dolných Vesteníc neodporúčame (v zime nie je udržiavaná).